1 lipca 2018 r. rusza JPK na żądanie

JPK na żądanieOd 1 lipca 2018 r. wszyscy podatnicy, którzy prowadzą księgi podatkowe i wytwarzają dowody księgowe w formie elektronicznej, będą mieć obowiązek przekazywania struktur JPK na żądanie organów podatkowych. Dotyczy to postępowania podatkowego, czynności sprawdzających, kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej. Do przekazania JPK przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać bezpłatne narzędzia udostępnione przez Ministerstwo Finansów.

Czytaj dalej „1 lipca 2018 r. rusza JPK na żądanie”

Od 1 marca zmiany w wydawaniu interpretacji indywidualnych

Interpretacja indywidualna

  • Interpretacje indywidualne będzie wydawać dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
  • KIS będzie działać w ramach Krajowej Administracji Skarbowej.
  • KIS zapewni jednolitą informację podatkową i celną.

1 marca 2017 r. wejdą w życie przepisy ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej. Nowe regulacje zmieniają organizację służb celno-skarbowych podległych ministrowi rozwoju i finansów, w tym również tych, które odpowiadają za wydawanie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Czytaj dalej „Od 1 marca zmiany w wydawaniu interpretacji indywidualnych”

Krajowa Administracja Skarbowa. Co trzeba wiedzieć

Krajowa Administracja SkarbowaKrajowa Administracja Skarbowa (KAS) to połączenie administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej. Reforma pozwoli lepiej wykorzystać potencjał służb podatkowych. KAS ruszy 1 marca, a jej szefem będzie wiceminister finansów Marian Banaś.

„Misja Krajowej Administracji Skarbowej to zabezpieczenie finansów Polski poprzez skuteczne ściąganie należności oraz ochrona obszaru celnego Unii Europejskiej” – powiedział szef KAS Marian Banaś podczas spotkania prasowego na temat reformy skarbowości, które odbyło się 12 stycznia 2017 r. w Ministerstwie Finansów z udziałem dyrektorów: Departamentu Reformy Administracji Podatkowej Jerzego Grygierca i Departamentu Analiz Podatkowych Przemysława Krawczyka oraz zastępcy szefa Służby Celnej Piotra Walczaka.

Czytaj dalej „Krajowa Administracja Skarbowa. Co trzeba wiedzieć”

Skuteczniejsza kontrola skarbowa – wyniki I półrocza 2016 r.

Skuteczniejsza kontrola skarbowaPierwszych 6 miesięcy 2016 r. przyniosło wyraźny wzrost skuteczności kontroli skarbowych. Łączna wartość związanych z ustaleniami kontrolerów wpłat do budżetu oraz zatrzymanych wypłat nienależnego zwrotu VAT wyniosła w tym okresie 832 mln zł i była o 71,3 proc. większa niż w I półroczu 2015 r. To przede wszystkim efekt zmiany modelu działania, który obecnie kładzie nacisk na lepszą analizę ryzyka i skoncentrowanie się na tych obszarach, gdzie nadużycia dokonywane są najczęściej i obejmują największe kwoty.

Czytaj dalej „Skuteczniejsza kontrola skarbowa – wyniki I półrocza 2016 r.”

Przypominamy – rejestracja w CEIDG jest bezpłatna

Bezpłatna rejestracja CEIDGMinisterstwo Finansów przypomina, że rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) jest całkowicie bezpłatna. Rejestr CEIDG jest prowadzony przez Ministra Rozwoju.

Na rynku funkcjonują firmy komercyjne, przesyłające przedsiębiorcom oferty dokonania wpisu do prowadzonych przez siebie rejestrów. Wpisy do takich rejestrów mają charakter czysto informacyjny lub reklamowy, nie upoważniają do wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Polski. Podanie przez przedsiębiorców swoich danych takim firmom, a także wniesienie ewentualnych opłat, jest całkowicie dobrowolne.

Czytaj dalej „Przypominamy – rejestracja w CEIDG jest bezpłatna”

Minister Finansów Paweł Szałamacha na spotkaniu w Łodzi

Minister Finansów na spotkaniu w Łodzi3 marca br. z wizytą w Izbie Celnej w Łodzi gościł Minister Finansów Paweł Szałamacha, który spotkał się z przedstawicielami Administracji Podatkowej województwa łódzkiego, Urzędu Kontroli Skarbowej w Łodzi i łódzkiej Służby Celnej. Szefowi resortu finansów towarzyszyli Podsekretarz Stanu Wiesław Jasiński, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej i Generalny Inspektor Informacji Finansowej, oraz Podsekretarz Stanu Marian Banaś, Szef Służby Celnej wraz z Jerzym Chrobakiem, Zastępcą Szefa Służby Celnej.

Czytaj dalej „Minister Finansów Paweł Szałamacha na spotkaniu w Łodzi”

Nowa jakość w relacjach państwa z podatnikiem

Podatnik urząd skarbowy ŁódźZwiększenie ochrony praw podatnika m.in. przez wzmocnienie jego pozycji w relacjach z administracją podatkową oraz poprawę efektywności wymiaru i poboru podatków przewidują kierunkowe założenia nowej Ordynacji podatkowej, przyjęte przez rząd 13 października 2015 r. Prawa podatnika będą lepiej chronione dzięki przyjęciu domniemania, zgodnie z którym podatnik jest rzetelny i świadomie nie dąży do naruszenia prawa podatkowego, a wątpliwości należy rozstrzygać na jego korzyść (zasada „in dubio pro tributario”). Zostaną też stworzone ramy prawne oparte na współpracy między organami podatkowymi a podatnikami, a większą rolę stabilizacyjną będzie pełnić przedawnienie.

Czytaj dalej „Nowa jakość w relacjach państwa z podatnikiem”

Pilotaż wydłużonych godzin pracy w wybranych urzędach skarbowych na terenie woj. łódzkiego

Godziny pracy urzędu skarbowego Łódź15 października 2015 r. rozpoczyna się pilotaż wydłużonych godzin pracy w wybranych urzędach skarbowych na terenie woj. łódzkiego i mazowieckiego. Doświadczenia zgromadzone w trakcie pilotażu przyczynią się do zaprojektowania rozwiązań, dzięki którym Administracja Podatkowa zwiększy dostępność swoich usług zgodnie z potrzebami klientów.

Czytaj dalej „Pilotaż wydłużonych godzin pracy w wybranych urzędach skarbowych na terenie woj. łódzkiego”

Z łódzkimi przedsiębiorcami o zmianach w Ordynacji podatkowej

Ordynacja podatkowa biuro rachunkowe ŁódźKluczowe założenia nowej ordynacji podatkowej, zmiany w Administracji Podatkowej oraz rozwój i modernizacja Krajowej Informacji Podatkowej to najważniejsze tematy rozmów wiceministrów finansów Janusza Cichonia i Jarosława Nenemana z łódzkimi przedsiębiorcami. W spotkaniu, które odbyło się 13 lipca 2015 r. w Izbie Skarbowej w Łodzi, uczestniczyli również wicedyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w MF Włodzimierz Gurba oraz kierownictwo łódzkiej Administracji Podatkowej, Kontroli Skarbowej oraz Służby Celnej.

Czytaj dalej „Z łódzkimi przedsiębiorcami o zmianach w Ordynacji podatkowej”

Izba Skarbowa w Łodzi upoważniona do wydawania indywidualnych interpretacji podatkowych

Od 1 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi jest upoważniona do wydawania indywidualnych interpretacji podatkowych.

Dotychczas wydawaniem interpretacji podatkowych w imieniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych zajmują się cztery izby skarbowe: w Bydgoszczy, Katowicach, Poznaniu i Warszawie. Od 1 kwietnia 2011 r. dołączyła do nich piąta – Izba Skarbowa w Łodzi.

Czytaj dalej „Izba Skarbowa w Łodzi upoważniona do wydawania indywidualnych interpretacji podatkowych”